Upozornění pro rodiče táborníka

Upozornění pro rodiče

 

Vážení rodiče,pokud se právě rozhodujete, zda poslat Vaše dítě na náš tábor, prosíme, pozorně si přečtěte toto upozornění. Jsou dva druhy táborů s koňmi. Ten první je jen o tom, že se děti povozí na koni a ostatní program mají jako na běžných táborech. Tábory druhého typu můžeme řadit spíše k pobytu na farmě, než ke skautskému táboru, jehož denní náplní jsou hry, hry a hry...Náš tábor patří k druhému typu a koná se vše v rodinné atmosféře, čemuž dá hodně dětí přednost před běžnými tábory s velikým počtem dětí, jelikož se jim tím pádem nemohou vedoucí tábora individuálně věnovat.                                                                                                                                Za celé léto se u nás vystřídá několik dětí. Většině z nich se tento typ tábora líbí a rádi se na něj vrací. Ale najdou se i děti, kterým tento typ tábora nevyhovuje. U nás  se vše koná  v rodinné atmosféře. Vy, kteří po přečtení náplně tábora jásáte, že se dítě nebude jen vozit, ale bude se o koně i starat, uvědomte si, že k péči o koně patří nejen krmení a čištění koně, ale i denní kydání jejich přístřešků a ostatní práce kolem stáje. To, že nezkušeným dětem slibujeme pomoc, je samozřejmé. Tato pomoc se však týká především jízdy na koni, manipulace s koňmi, jejich čištění a vodění. Neznamená to ale, že za ně budou ostatní plnit jejich povinnosti, které na tomto táboře mají (úklidové služby, kydání boxů).                        

 Vy své děti znáte, proto zkuste zvážit, zda mají zájem jen o jízdu na koni a o zábavu a hry a nebo jestli jsou ochotny investovat do koní i svou práci a dodržování určitého režimu, respektovat pokyny vedoucích (přeci jen kůň váží cca 500 kg a musíme dbát na bezpečnost dětí).

Není to o věku, je to spíše o povaze a mentalitě jednotlivého dítěte.

Například některé sedmileté holčičky bývají bez jakéhokoli problému (ať již při práci ve stáji nebo při ostatních aktivitách). A naopak 11-ti letá holčina, která každý večer pláče, že se jí stýská a chce domů. Další devítileté slečny prohlásí, že jsou na táboře kvůli tomu, aby jezdily na koni a ne, aby kreslily nějaký za..raný obrázek (při soutěži o nejhezčí obrázek s koňskou tématikou). Dále např. dvě kamarádky, které si jejich rodiče v polovině tábora musí odvézt, protože mají pocit že  je "nutíme" kydat boxy. Případně si třináctiletá dívka stěžuje po telefonu mamince na to, že jí tu nudíme jezdeckou teorií (aby si děti odnesly nejen praktické poznatky o koních - většina z nich tyto věci nezná i když je to v každé knížce) . Kdyby tato dívka měla v této oblasti alespoň přiměřené znalosti, chápali bychom, že jí to nudí, ale neznala téměř vůbec nic.Toto jsou jen případy pár dětí z několika spokojených zúčastněných, ale i tak si myslíme, že by byla škoda, že těchto pár dětí by bylo na našem táboře nespokojených, přestože se s nimi snažíme komunikovat a ukázat jim cestu ke koním i v jiném směru než je jen ježdění. Je potřeba si uvědomit, že jde o "koňský" tábor se vším všudy. Neznamená to však, že si u nás vaše děti neužijí i ostatních her a zábavy, jako je koupání v teplém počasí, soutěže, táboráky, stezka odvahy atd.

Vůbec nevadí, když děti žádné zkušenosti s koňmi nemají - důležitý je jejich zájem a zapálení pro koně.

Tímto Vás nechceme strašit, jde jen o to, že v případě, kdy Vaše dítě nebude mít zájem i o ostatní věci kolem koní a stáje, při každé vhodné příležitosti odejde do pokoje - chatky, kde se nudí (a rodičům si pak stěžuje, že musí být pořád jen na pokoji-chatce i když to tak není), zatímco ostatní se zajímají a zúčastňují se dění ve stáji, pak se tyto děti na táboře zbytečně trápí a my s nimi. Protože i přes to, že se snažíme o individuální přístup, snažíme se dětem vyhovět v jejich přáních a řešit s nimi případné problémy, nespokojené dítě většinou nekomunikuje a nemá o nic zájem. I kdybychom se snažili sebevíc, v případě, kdy není zpětná odezva od dítěte, nezmůžeme nic. V době volna  si mohou děti vypůjčit míče, líný tenis, létající bumerangy, společenské stolní hry, skákat na trampolíně…,nebo mohou hrát vlastní dovezené hry. Co se týká stravování: pro případy, kdy má někdo hlad (mimo stravování 5x denně), mohou si děti říci o namazání pečiva atd....                                                                                                                                                                                     

Předpokládáme, že jsou Vaše děti natolik samostatné, že samy zvládají základní hygienu (čištění zubů, sprchování, převlékání prádla atd.). Účelem vzniku tohoto článku je zájem předejít zbytečným nedorozuměním v průběhu tábora a též snaha o to, aby všechny děti, které k nám přijedou byly spokojené.

Děkujeme za pochopení.

aktualizováno: 19.07.2024 19:35:39